Najčastejšie diagnózy

Koža  je najväčší orgán ľudského tela. Postihujú ju početné choroby, ale je aj obrazom celkového zdravia organizmu a niektoré kožné zmeny môžu viesť k diagnostike iných závažných vnútorných ochorení ešte predtým, ako sa prejavia iným spôsobom. Môže ísť o poruchy funkcie žliaz s vnútorným vylučovaní, orgánov a systémov,  infekcie, onkologické ochorenia... Úlohou dermatológa nie je len "nájsť vhodnú masť", ale hlavne -ak je to možné-odhaliť príčinu a včas zistiť ochorenie, ktoré prejavy spôsobuje. Veľký význam má aj stav našej psychiky-mnohé ochorenia sú buď priamo spôsobené, alebo často zhoršované stresom, smútkom či vyčerpaním.

V prípade chronických ochorení je hlavným cieľom naučiť pacienta správnej životospráve, diéte a ošetrovaní kože, aby sa zmiernili ev. až dočasne úplne vymizli prejavy jeho choroby. Tieto ochorenia výrazne ovplyvňujú kvalitu života a často môžu byť  pacientom vnímané horšie ako niektoré závažné interné ochorenia, ktoré však nespôsobujú jeho izoláciu od spoločnosti. 

Acne vulgaris-akné

Patrí medzi najčastejšie diagnózy vyskytujúce sa v období puberty, ale niekedy aj neskôr. Je spôsobené zvýšenou tvorbou mazu a sklonom k rohovateniu kože vo vývodoch mazových žliaz, kde následne dochádza k vzniku zápalu, ktorý sa šíri do okolia. Toto ochorenie síce neohrozuje život pacienta, môže však zanechať trvalé kozmetické, zdravotné alebo psychické následky. Preto je potrebné včas a správne toto ochorenie liečiť.  Základom liečby, hlavne pri miernych prejavoch, ktorými trpí skoro každý dospievajúci, je výber vhodnej kozmetiky. Ak napriek tomu dochádza ďalej k vzniku hnisavých vyrážok či komedonov, je načase vyhľadať kožnú ambulanciu. K dispozícii sú početné krémy, roztoky a gély s obsahom antibiotík, benzoylperoxidu, kyseliny azelainovej či retinoidov. Ak ani pri tejto liečbe nedochádza k zlepšeniu ev. už pri prvej návšteve ambulancie je nález ťažký a rozsiahly, siahame po celkovej liečbe. Môže ísť o antibiotiká v tabletkovej forme, u dievčat o hormonálnu antikoncepciu s pozitívnym efektom na pleť, v najťažších prípadoch siahame po celkových retinoidoch. Pri liečbe akné je nadôležitejšia disciplína a trpezlivosť, dodržiavanie doporučených pokynov a pravidelné ošetrovanie.

Dermatitis atopica-atopický ekzém

Ide väčšinou o dlhodobé zápalové a svrbivé kožné ochorenie, ktoré sa vyskytuje väčšinou u dojčiat, detí a mladistvých, menej často jeho prejavy pretrvávajú do dospelosti. Toto ochorenie je vrodené a spája sa často aj so slizničnými prejavmi atopie ako sú alergický zápal spojoviek, alergická nádcha až astma. Ich spoločným znakom je zvýšená citlivosť kože a slizníc voči látkam, ktoré sa v našom prostredí bežne vyskytujú a u väčšiny ľudí nevyvolávajú zdravotné obtiaže. Priebeh ochorenia je modifikovaný mnohými vnútornými aj vonkajšími vplyvmi, ako sú hlavne v detskom veku jedlá, neskôr aj inhalačné alergény, stres a infekcie. Kedže ide o ochorenie, ktorého základom je vrodený sklon k zápalovej reakcii kože a porucha bariérovej funkcie kože, nie je možné odstrániť vrodený sklon k chorobe pretrvávajúci po celý život. Pri pravidelnom ošetrovaní kože, užívaní liekov proti alergii, vhodnej diéte a životospráve je však vo väčšine prípadov možné dostať prejavy ekzému pod kontrolu a liečba sa obmedzuje len na obdobia prípadného zhoršenia. Pri správnej starostlivosti sa vekom príznaky zmierňujú až často úplne vymiznú.

Dermatitis contacta-kontaktný ekzém

Ide o individuálnu vlastnosť organizmu alergika, ktorá sa prejaví až v priebehu života po opakovaných expozíciách. Najčastejšie sa prejavuje výsevom svrbivých červených vyrážok až pľuzgierikov na mieste pôsobenia vyvolávajúcej látky na pokožku, postupne, pri opakovanom kontakte s vyvolávajúcim alergénom sa reakcia zosilňuje a môže sa šíriť do okolia.Typické pre tieto kontaktné alergie je, že u ostatných ľudí obtiaže zvyčajne nespôsobujú a medzi pôsobením látky a vznikom obtiaží uplynie určitý čas. Najčastejšie vznikajú alergické reakcie na kovy(nikel, chróm a kobalt), na živicu, gumu, časté sú aj reakcie na propolis, tea tree olej, harmanček, nechtík lekársky, rovnako aj časté konzervanty a zložky kozmetických prípravkov- parabény, lanolín....Základom liečby je odstránenie kontaktu s alergénom, antihistaminiká a lokálne lieky potláčajúce alergické prejavy.

Dermatitis seborhoica-seboroická dermatitída

Ide o tvorbu začervenalých, často mierne svrbivých  ložísk s tvorbou šupín s načastejším postihnutím pokožky hlavy a strednej časti tváre- v oblasti koreňa nosa a v obočí, v nosovo-ústnej ryhe, za ušnicami. Príčinou tohto ochorenia je geneticky daná zmena kvality kožného mazu, ktorý je lákavou živnou pôdou pre množenie kvasiniek, ktoré sa na pokožke človeka bežne vyskytujú bez toho, aby spôsobovali akékoľvek obtiaže. Pôsobením určitých faktorov ako je stres, alkohol, vlhko, nevhodná diéta sa však tieto kvasinky premnožia a spôsobia zápal. Základom liečby sú prípravky potláčajúce množenie kvasiniek-vo forme roztokov, krémov, šampónov či probiotík a liekov. Po určitej dobe používania konkrétny prípravok stráca svoju účinnosť- kvasinka získava na jeho účinnú látku rezistenciu- vtedy je potrebné liek zmeniť.

Psoriasis vulgaris- lupienka

Ide o chronické dedičné ochorenie kože spojené so zvýšenou tvorbou šupín, začervením a zápalom. Ložiská sa tvoria hlavne v miestach tlaku a trenia-na kolenách, na lakťoch, v oblasti chrbáta a vo vlasatej časti hlavy. Ložiská sú ostro ohraničené, červené, zhrubnuté, bez liečby sa na povrchu tvoria hrubé nánosy šupín. Prejavy môžu byť lokalizované nielen na koži, ale ochorenie môže postihovať aj kĺby a nechty. Počas života sa môžu vyskytovať viaceré formy ochorenia- akútny výsev drobných šupinatých červených ložísk  býva často prvým prejavom, býva spustený hlavne streptokokovou infekciou. Po prechode do chronického štádia sú prejavmi hlavne veľké plochy zhrubnutej začervenalej kože s hrubými nánosmi šupín, menej často sú to hnisavé vyrážky na dlaniach a chodidlách s bolestivými prasklinami či mokvanie a začervenanie v oblasti pazúch či slabín, v dojčeneckom veku v plienkovej oblasti.  Vyvolávajúcim faktorom býva najčastejšie stres, streptokokovaná infekcia(angína-zápal krčných mandlí) ev. iná infekcia a niektoré lieky. Najčastejšie používanou liečbou je lokálna-maste, krémy, šampóny s obsahom kortikoidov, kys.salicylovej, ďalej celková liečba-retinoidy, imunosupresíva, v najťažších prípadoch je efektívna biologická liečba.

Nevus pigmentosus-"znamienko"

Častým dôvodom návštevy dermatologickej ambulancie je vyšetrenie névov- hlavne s otázkou podozrenia na jedno z najzhubnejších malígnych ochorení-melanómu. Rakovina kože je spolu s vrodenou predispozíciou na zhubné ochorenie kože hlavne dôsledkom nadmerného opaľovania na slnku v čase, keď je jeho intenzita najväčšia, alebo častými návštevami solárií. Mimoriadne nebezpečný je pobyt na priamom slnku pre malé deti-hlavne vo veku do 1-3 rokov, kedy je koža najzraniteľnenjšia a najviac ohrozená-  často aj po krátkom pobyte na slnku dochádza až k popáleninám. Následky nesprávneho opaľovania sa však prejavia až neskôr. Najohrozenejšími sú ľudia, u ktorých sa v rodine toto ochorenie už vyskytlo, ľudia so svetlou kožou a vlasmi-tzv. fototyp I. a II. Okrem nadmerného slnenia je nebezpečné aj mechanické poškodenie- poranenie ev. lokalizácia v mieste, kde dochádza k chronickému treniu. Pod vplyvom týchto faktorov môže dôjsť k zvrhnutiu a vzniku najzhubnejšieho kožného nádoru-melanómu, kde včasné odstránenie je jedinou možnosťou vyliečenia vzhľadom na rýchly vznik aj vzdialených metastáz a veľmi slabý efekt ožarovania či chemoterapie.

Kedy je vhodné dať  si znamienko skontrolovať? Ak sa zväčšuje, mení farbu, je nepravidelného tvaru či je nerovnomerne ohraničené, ak je väčšie ako 5mm a nachádza sa v mieste, kde je neustále dráždené ev. na mieste, kde ho nemôžete sledovať. Príznaky ako mokvanie či krvácanie  sú už veľmi neskorými prejavmi. Vďaka dermatoskopu vám behom krátkej chvíle vieme povedať, či je znamienko v poriadku alebo má niektoré znaky, ktoré sú podozrivé z tendencie k vzniku melanómu a doporučíme chirurgické odstránenie. Ak je podozrenie na melanóm vysoké, je na mieste väčší chirurgický výkon, ktorý zabezpečí pri včasnom odstránení vyliečenie. Následné histologické vyšetrenie preukáže nielen, či boli prítomné zhubné bunky, ale aj aké je riziko vzniku metastáz a či bolo znamienko odstránené v celom rozsahu. V posledných rokoch sa zvyšuje výskyt malígneho melanómu aj u mladších vekových skupín, čo je spôsobené hlavne častými návštevami solárií a každoročným nadmerným  slnením.

Onychomycosis-plesňové ochorenie nechtov

Jedno z najčastejších chronických infekcií v dermatologickej ambulancii. Ak sú vaše nechty na nohách či na rukách zhrubnuté, nie sú ružové a priehľadné, ale biele, sivé, žlté či hnedé, drolia sa, je načase navštíviť kožnú ambulanciu. Nie je to len estetický problém- noha s takýmito nechtami vyzerá aj v najkrajšej sandálke či na kúpalisku skutočne nevkusne- ale toto ochorenie je okrem bolestivosti, sťaženého strihania či úpravy nechtov aj zdravotný problém. Svrbivé prasklinky v okolí nechtov, medzi prstami či na nohách sú vstupnou bránov infekcie a môžu spôsobovať aj opakované horúčkovité infekcie predkolení- tzv.erysipelas( ruža) s ťažkým postihnutím lymfatických ciev. Bolestivé a často neúspešné strhávanie nechtov sa už našťastie dlhé roky v liečbe onychomykózy nepoužíva, napriek tomu sa väčšina pacientov s týmto ochorením ani nesnaží vyliečiť. Liečba býva najúspešnejšia vtedy, ak sa začína včas a trvá dostatočne dlho. Najúčinnejšia je celková tabletková liečba ordinovaná na základe kultivačného vyšetrenia a trvajúca 3 mesiace. Ak z nejakých dôvodov- najčastejšie je to ochorenie pečene, vysoký cholesterol a užívanie niektorých liekov- nemôžeme pacienta preliečiť celkovo, máme k dispozícii účinné laky, roztoky a krémy. Tu je však potrebná väčšia disciplína a trpezlivosť pacienta- liečba trvá okolo 6-9 mesiacov za predpokladu pravidelného denného ošetrovania. Dôležitá je hlavne prevencia- ani úspešné vyliečenie vás nechráni pred opakovanou infekciu. Nosenie uzatvorenej či príliš tesnej obuvi, nosenie ponožiek z umelého vlákna, pobyt na kúpaliskách, v saunách či spoločných sprchách bez vlastnej obuvi, nedostatočné osušenie nôh a medziprstí, nedostatočná či naopak zvýšená hygiena s častým používaním mydla zvyšuje riziko vzniku plesňového ochorenia. Ľahšie sa infikujú aj ľudia trpiaci cukrovkou, so žilovou či lymfatickou nedostatočnosťou. Prvými prejavmi je svrbenie kože chodidiel či medziprstí, olupovanie, tvorba praskliniek či drobných pľuzgierikov s neskorším zakalením dovtedy priesvitného ružového nechtu, jeho ďalšie farebné zmeny a zhrubnutie a drolenie nechtu. Čím dlhšie ochorenie trvá, čím viac podhubie prerastá do nechtového lôžka a jeho okolia, tým je lokálna liečba dlhšia a riziko, že nebude úspešná, je vyššie. 

Ulcus cruris-vred predkolenia

Chronické ochorenie kože a podkožia typické vznikom defektu- rany s postupným šírením, bolestivosťou, infekciou a mokvaním s podráždením aj okolitej kože býva najčastejšie spôsobené poruchou zásobovania okysličenou krvou- žilovou nedostatočnosťou alebo zúžením tepien-aterosklerózou. Pri neskorej či nesprávnej liečbe sa rana zväčšuje, hojenie môžu komplikovať aj iné ochorenia ako sú diabetes, ochorenia srdca či systémové ochorenia. Okrem liekov zlepšujúcich krvné zásobenie, v prípade varixov elastických pančúch či liekov zabraňujúcich vzniku krvných zrazenín je základom úspešnej liečby odstránenie infekcie a podpora hojenia. Okrem mastí, roztokov sa dnes úspešne používa špeciálne krytie rán zabezpečujúce vhodné vlhké prostredie a hojenie rany a úspešnosť liečby sa týmto niekoľkonásobne zvýšila. K dispozícii máme krytie s obsahom morských rias pre silne mokvavé rany, s obsahom striebra či jódu pri infikovaných ranách, s obsahom liekov proti bolesti pri silne bolestivých ranách, s obsahom aktívneho uhlia či špeciálneho medu pri ťažko sa hojacich ranách. Nevyhnutnou súčasťou liečby je však odstránenie či zmiernenie obtiaží, ktoré k vzniku vredu predkolenia viedli. carlo pazolini обувь

 

carlo pazolini скидки

FOTOGALÉRIA